Özgürlüğe Giden Yol
info@istanbulparamotor.com +90 533 953 27 88

P

aramotor uçuş eğitimi dünyaca ünlü Yamaç paraşütü cenneti Fehiye’ nin Ölüdeniz beldesinde verilmektedir. Eğitim süresi hava şartları ve öğrencinin yeteneklerine bağlı olarak  ortalama 15 gün civarında sürmektedir

PARAMOTOR EĞİTİM AŞAMALARI:

  1. AŞAMA : Derslerimiz Yamaç Paraşütü tanıtımı ve Paraşüt hakimiyetiyle başlamaktadır. Bu süreç hava şartlarına ve öğrencilerin yeteneklerine bağlı olarak ortalama 3 gün sürmektedir. Öğrenci tam bir paraşüt hakimiyeti sağlayana kadar bu aşama devam etmektedir.
  2. AŞAMA: Paramotorun tanıtımı. Motoru çalıştırma, herhangi bir kazayı önlemek için dikkat edilecek hususlar ve yerdeki emniyet kuralları.
  3. AŞAMA: Simülatör. Bu aşamada öğrenci havada telsizle aldığı komutları nasıl uygulayacağını eğitmeninin nezaretinde öğrenmektedir. Böylece öğrenci havada iken nasıl hareket edeceğini daha  gökyüzüne çıkmadan öğrenmiş olacaktır.
  4. AŞAMA: Teorik ders ve Paramotor Sporunda Dikkat edilecek hususlar. Video gösterileri ve uçuş öncesi yazılı ve sözlü sınav.
  5. AŞAMA : Paramotorla birlikte paraşüt çalışmaları ve öğrencinin uçuşa hazır olup olmadığına karar verme aşaması ve teorik sınav.
  6. AŞAMA: Eğitmeninizle birlikte Tandem Paramotor uçuşu. Bu aşamada kontroller öğrencide olup istenilen manevraları yapana kadar devam eder. Öğrenci herhangi bir hata yaptığı sürece eğitmen anında müdahale eder. 2 yada 3 uçuş istenilen melekeleri kazanmak için yeterlidir.
  7. AŞAMA: Uçuş öncesi paraşüt hakimiyeti sınavı ve telsiz gözetiminde ilk uçuş. İlk uçuş minimum bir saattir. Bu aşamada öğrenci Paramotorunu ve Paraşütünü tanır ve onunla bütünleşmeye çalışır. İlk iki yada üçüncü uçuş telsiz gözetiminde yapılmaktadır. Öğrenci istenilen uçuş düzeyine geldikten sonra telsiz olmadan uçuş antrenmanlarına devam eder. Yapılan hatalar uçuş sonrasında eğitmen  ve öğrenci arasında değerlendirilecektir . Hatalar ortadan kalkana kadar antrenman uçuşlarına devam edilir. Ortalama birer saatlik 5 uçuşta öğrenci tek başına uçabilecek seviye gelecektir.

Tek başına uçabilecek seviyeye gelen paramotor öğrencisi eğitiminin sonunda APPI PPG Lisansını hak ederek Paramotor Pilotu olur.

—-